Nyheter från föreningar

Bk F

Bowling Klubben 64 - sön 29 jan 2023 kl. 11:08
Bk 64 F.
Gårdagen blev en intressant dag för Farmarna. 2 vinster i all ära.
I Hjo hade vi inte så stora svårigheter i att leverera klotet (från serie 2)
Spela kant skrev Andreas (som vi tog till oss och märkte från serie 2) vad han menade.
Undertäcknad hade 3 bra serier (nu blir ja äntligen bäst)
Nej du jävel, Då Drar ångvälten Daniel Jacobsson fram, och dundrar in 873. mina siffror blev helt plötsligt ointressanta.
6,st över 700 e bra.

Sedan kom vi till Tibro..........
jaa resten är historia. Vi vann.......
Men vi gjorde det inte med våra bästa siffror någonsin.
Men vi vann.
Bäst i Tibro blev Mats Eklöf på 749.

Hjo BK 7-13 Bk 64 F
TBK Ös På F 6-14 Bk 64 F

Nu väntar paus i matcher, men inte paus i tränigar.
Jag tror att SAMTLIGA gillade träningen i onsdags.
Stämningen blev nästan som på match, vi "gapar" tjohar och ger varandra beröm.

Vad gäller A-laget så kommer Andreas lägga en komentar om det när han mår bättre.
(krya på dig)

Nu väntar vi på att även B-laget ska leverera denna Söndag.

Over and out //Knortaz

Publicerad: 2023-01-29 11:08

Laguppställningar 28-29/1

Bowling Klubben 64 - fre 27 jan 2023 kl. 22:31
Fem bortamatcher ska avklaras innan de är ett kortare spelupphåll.

Lagledare gör bytena mellan serierna. Ingen focus på bytena för ens serien är helt färdigspelad.

Kaptenen håller igång laget, pushar på och tackar för matchen

B lagets uppställning kommer imorgon

Laguppställningar
A
1. Bengt - Roger A
2. Robin - Johan (Kapten)
3. Ralph - Andreas (Lagledare)
4. Per - Jonathan
9. Nils

F
1. Conny J - Benny
2. Daniel - Conny W (Lagledare)
3. Tommy (Kapten) - Janne
4. Mats - Sten
9. Alexander

B
1.
2.
3.
4.


Publicerad: 2023-01-27 22:31

Ännu en helg med bara segrar

Bowling Klubben 64 - mån 23 jan 2023 kl. 10:28
Tre hemma matcher gav tre segrar. A och F var ganska väntade segrar. B hade en klart tuffare match där man vinner tillslut med 13-7. Härligt!
A leder fortfarande sin div.2 och F ligger på delad första plats. B har börjat röra sig uppåt i tabellen och har nu en av slutspelsplatserna.

Kommande helg har vi bara borta matcher. A åker till Hagfors (Bågen F) och till Arvika för att möta tvåan Jösse. En väldigt svår bortaresa. F åker till Tibro och möter ÖS PÅ och sedan till Hjo. På pappret inte de svåraste motståndet men Tibros hall är inte den lättaste att bemästra. I hjo är de bara kasta mot kanten ;)
B åker till Lidköping för en tuff match mot Lidex B.

Onsdagens träning hoppas vi åter igen full. Denna gång kommer vi att dela upp banorna.
Banor 1-4
(Robin), Bengt, Andreas, Per, Johan, Jonathan, Ralph, Roger A, Nils, Conny, Tommy, Bengt-Olov

Banor 5-8
Sten, Daniel, Mats, Janne, Conny J, Benny, Pekka, Peter, Alexander, Weine, Roger H, Fanny, Lena, Sten-Åke

Vi kommer träna på EA 42 och lagen för helgens matcher kommer efter träningen. Man kan anmäla sig fram till kl. 22.00 torsdag kväll.

Bra jobbat 64an! Ses på onsdag.


Publicerad: 2023-01-23 10:28

Bingo och ny lokal 26/1

Lyckans Fritidsgård - sön 22 jan 2023 kl. 19:36

 På torsdag är det första gången vi är i de nya lokalerna på centralskolan. Vi träffas utanför så alla hittar rätt.

Sen spelat vi bingo!

Kvällsvärd: Eric

Tid: 18-19.30 

Spelhelg med 3 hemma matcher

Bowling Klubben 64 - fre 20 jan 2023 kl. 18:54
Först ut på lördag är F som möter Oden F2 från Falköping. Direkt efter F är de dax för A att möta Force F från Eskilstuna. F spelar andra match och A på ny smörjt. På söndag tar B i mot serieledande Vara.

Laguppställningar
A
1.Bengt - Roger A
2. Robin - Johan (kapten)
3. Ralph - Andreas (lagledare)
4. Per - Jonathan
9. Nils

F
1. Daniel - Mats
2. Tommy (Kapten) - Bengt-Olov
3. Nils - Conny
4. Sten - Janne
9. Roger H
Lagledare Andreas

B
1. Lena - Peter
2. Fanny - Alexander
3. Weine (Kapten) - Conny (Lagledare)
4. Roger H - Pekka
9. Sten-Åke

Lagledare gör bytena mellan serierna. Ingen focus på bytena för ens serien är helt färdigspelad.
Kaptenen håller igång laget, pushar på och tackar för matchen

Byte i B: lägst under 160. (rent spel) Inget byte om ingen är under 160.

Nu kör vi hårt för att få tre nya vinster denna helg!!!

Let´s get ready to rumble

Publicerad: 2023-01-20 18:54

Fritt 19/1

Lyckans Fritidsgård - mån 16 jan 2023 kl. 19:41

 Vi har fritt på torsdag. Det är sista gången  som vi är uppe på loftet, sen kommer vi vara i nya lokaler på centralskolan.

Tid: 18-19.30 

Kvällsvärd: Mats

Vi samlar in medlemsavgift för 2023 som är 50 kr

Borta match i Skara

Bowling Klubben 64 - lör 14 jan 2023 kl. 17:07
På söndag har B match mot Hurricanes i Skara.
Vi hoppas att helgens segersvit fortsätter även på söndagen.

Laguppställning
1. Peter - Sten-Åke
2. Alexander - Fanny
3. Weine - Conny J (lagledare)
4. Roger H - Pekka
9. Tommy (kapten)

Lagledare gör bytena mellan serierna. Ingen focus på bytena för ens serien är helt färdigspelad.
Byte: lägst under 160. (rent spel) Inget byte om ingen är under 160.

Kaptenen håller igång laget, pushar på och tackar för matchen

Let´s get ready to rumble

Publicerad: 2023-01-14 17:07

Derbyhelg

Bowling Klubben 64 - lör 14 jan 2023 kl. 06:49
Då var de åter dax för lite seriebowling. Tyvärr så krockar A och F matcher.
I båda matcherna är de viktigt att alla nio spelarna hejjar på varandra hela tiden. Gubbe nr nio får en extra jobb att hejja på extra mycket.

Laguppställningar för Lördag
A
1. Bengt-Olov - Jonathan
2. Robin - Johan (kapten)
3. Ralph - Andreas (lagledare)
4. Bengt - Per
9. Roger A

F.
1. Daniel - Mats
2. Benny - Sten
3. Nils - Conny (lagledare)
4. Tommy (kapten)- Janne
9. Alexander

Lagledare gör bytena mellan serierna. Ingen focus på bytena för ens serien är helt färdigspelad.
Kaptenen håller igång laget, pushar på och tackar för matchen

Jag hoppas övriga medlemmar antingen dyker upp i Hallsberg eller i Mariestad. Vart ni än är så se till att hejja på ordentligt. (focus på de bra)

B lagets uppställning kommer imorgon

Let´s get ready to rumble

Publicerad: 2023-01-14 06:49

Fritt 12/1

Lyckans Fritidsgård - mån 9 jan 2023 kl. 17:50

 Nu är det nytt år och dags för Lyckan att starta upp igen!

Vi börjar på torsdag med fritt och att vi städar ut våra saker inför flytten till nya fritidsgården.

Tid: 18-19.30 

Kvällsvärd: Louise 


Tänk på att stanna hemma vid förkylningssymtom 

Hjälpa till under Dina Cupen?

Töreboda IK - tors 22 dec 2022 kl. 12:50
Är det så att man kan tänka sig att hjälpa till under Dina Cupen så
kan man meddela Magnus Olofsson (070-7707822) eller lämna en
kommentar under denna nyhet och vilket pass man tar isf.

Arbetsschemat med de olika saker som det behövs hjälp med är enligt
följande:

Torsdag 5/1 - Göra i ordning cafeteria och idrottshall
13.00 tills färdigt 6st
Magnus Olofsson - Viola Olofsson - Håkan Olofsson

Fredag 6/1 Sekretariat - Speaker - Klockan 2st vid varje pass
07.30 - 12.00 Johnny H - Lars-Åke B
11.50 - 16.00 Andreas F - Martin K
15.50 - 20.00 Joakim D - Irene C

Fredag 6/1 Entré 2st vid varje pass
07.15 - 10.00 Gåfotboll - Gåfotboll
10.00 - 12.45
12.45 - 15.30
15.30 - 18.00

Lördag 7/1 Cafeteria 4st vid varje pass + Viola O som är ansvarig
08.00 - 11.30 Camilla L - Alice L
11.30 - 15.00 Therese W - Irene C
15.00 - 18.30

Söndag 8/1 Sekretariat - Speaker - Klockan 2st vid varje pass
08.30 - 12.20 Johnny H - Lars-Åke B
12.10 - 16.30 Joakim D - Magnus O

Söndag 8/1 Entré 2st vid varje pass
08.00 - 10.15
10.15 - 12.30 Irene C
12.30 - 14.45

Söndag 8/1 Städ 12st
16.00 - 18.00 Magnus O - Camilla L - Viola O - Håkan O
16.00 - 18.00 Irene C -

Publicerad: 2022-12-22 12:50

Julavslutning 8/12

Lyckans Fritidsgård - tis 6 dec 2022 kl. 14:29

 På torsdag har vi julavslutning med gröt på Lyckan. 

Tid: 18-19.30 

Kvällsvärd: Alla

Vi tar några veckor lov och återkommer den 12 januari!

Det nya schemat kommer ut på bloggen innan dess.

Vi på Lyckan önskar en god jul och ett gott nytt år!


A lags snitt/banpoäng analys höstsäsongen

Bowling Klubben 64 - sön 4 dec 2022 kl. 14:49
Jag brukar säga att siffror aldrig ljuger. Men man kan tolka de på olika sätt.
A lagets siffror visar att högst snitt inte samlar mest banpoäng. Dock hjälper de bonuspoängen.

13spelar har gjort någon match under hösten.

Sammanställning
Högst hemma snitt........................Mest banpoäng hemma
Roger 221,75 (4m)....................Ralph 18p
Andreas 213,33 (6m)....................Bengt 16p
Ralph 211,09 (6m)....................Andreas 15p

Högst borta snitt............................Mest banpoäng borta
Bengt 195,88 (4m).......................Bengt 11p
Robin 192.20 (4m)......................B.O.S 11p
B.O.S 192,06 (4m)......................Ralph/Roger 10p

Högst snitt sammanlagt..................Mest banpoäng sammanlagt
Andreas 205,31(10m)....................Ralph 28p
Jonathan 203,07 (5m)...................Bengt 27p
Roger 202,43 (8m)..................Roger 23p

Hela listan.......Snitt.............SH...............SB..........Antal matcher
Andreas..........205.31.......213,33.........187,82...........10
Jonathan........203,07........203,07................................5
Roger.............202,43........221,75..........180,36...........8
Johan.............201,06........206,50..........184,75...........8
Ralph.............197,51.........211,09..........178,00.........10
Bengt.............195,15........194,67..........195,88..........10
B.O.S.............194,81........197,56..........194,81..........10
Per.................194,63.........195,57..........191,33..........8
Robin.............193,78.........195,18..........192,20.........10
Carin..............186,13..............................186,13..........2
Mats...............184,25........184,25................................1
Conny.............183,76........188,5.............180,85.........6
Daniel.............162,4..............................162,4.............2

4 spelare har nästan samma snitt hemma och borta. Sedan är de 5 spelare som gillar att spela i Mariestad.



Publicerad: 2022-12-04 14:49

Hösten sista spelhelg

Bowling Klubben 64 - sön 4 dec 2022 kl. 12:03
Dax för avslutning på höstsäsongen. Alla lagen spelade hemma. A, F på lördag och B på söndag.

Först ut var A som tog emot Bågen F från Hagfors. På pappret en ganska lätt match. Dock var de ett tag sedan vi spelade andra match hemma i Mariestad.

De kändes väldigt avslappnat på uppvärmningen. Per börjar klart bäst och de flesta hänger på bra. Vi tar ledning klart på bord 1 och 3 medans de är jämnt på bord 2 och Bågen leder klart på bord 4. Vid ruta åtta har vi tappat de mesta av ledningen. Sista rutan är väldigt stark från oss och vi vinner bord 1 med endast 1 pinne. Bra och starkt av Per att sätta press på motståndaren i ruta 10, 11 och 12.
4-1 ledning kunde lika gärna varit 1-4. (1682-1657)
Den starka avslutning gör att vi slappnar av. Vi kryssar ifrån motståndet fullständigt i andra serien.
Vi tar åter 3 bord och vinner diffen med över 200 käglor. Vi höjer oss till starka 1724 medans Bågen sänker sig till lite sämre 1515.
I tredje serien går laget åt olika håll. Några hittar in bättre medans flera kommer fel eller rullar fel matrial och har dålig carry. Motståndarna har dock tappat hoppet om att ta med sig några poäng hem. Vi kan justera vårat spel i lugn och ro utan att bli hotade. Tredje slutar även den med 4-1 och matchen är avgjord. (1591-1446)
Sista serien och vi manar på bra att vi ska forsätta rulla hela matchen.
Sista serien blir en riktigt X fest för hemmalaget. Ralph som hållt i taktpinnen hela matchen avslutar starkt med 254. Robin som kommit in, visar att han är tillbaka på allvar med fina 246. Skön urladdning som avslutning på höstsäsongen.
Serien slutar 5-0 och matchen 17-3. (1765-1498) Bra med plus diff i den kommande striden om första platsen.

Alla som spelade fyra serier var över pari. Bäst var Ralph på fina 927, Andreas 902 och Per 872.
Ralph och Andreas tar åter 4 banpoäng.
Denna match hade vi 203 X och 43 tomrutor. Mest X Andreas 30, Per 28, Johan/Ralph 27. Minst tomrutor Ralph 1, Per 3 och Andreas 4.
En klar förbättring från de senaste matcherna. Mot Loket hade vi 187 X och 56 tomrutor, mot Taifun F var siffrorna 178 X och 48 tomrutor. 203 kryss är skitbra, tomrutor är godkännt men där vore de skönt om vi kan minska lite till.

Vi är obesegrade under hösten -22 och vi hoppas att Vingåker och Glam hjälper oss att behålla förstaplatsen över julupphållet. Första matchen efter upphållet är "derby" match mot Loket borta. Riktigt tuff match direkt och det är viktigt att vi håller igång hela upphållet. De gör de väldigt skönt att vi har stark konkurrens i A just nu. Uttagningarna kommer forsätta att vara svåra under hela våren också.
Hemmaprofilen är de flera som verkligen har hittat in på och 5-6 spelare känns gjutna i hemma uppställningen. På bortaplan har de varit helt andra spelare som varit de bärande i matcherna. Så formationerna borta kommer nog se lite annurlunda ut än på hemmaplan. Ser fram mot den kommande vårsäsongen både som U.K och spelare.

F tog emot Ös På F från Tibro för dagens andra match. På pappret en extrem lätt match.
De visade sig redan i serie 1 att vi var flera nummer större än Ös På F. Stabilt och bra spel från hemmalaget. Om någon hittade fel så kom de in en ny gubbe från bänken och spelade bra.
Seger siffrorna blir 17-3 (6080-5291) och ännu en vinst för F.
4 banpoäng för Daniel-Mats och Nils-Robin. Bäst blev Mats med 811 följt av två juniorer. Nils 796 (Seriematch rekord) och Robin 794.
F hade 163 X och 64 tomrutor. Mest X hade Robin/Mats 24 och Daniel 21. Minst tomrutor hade Nils 5, Sten 6 och Robin/Mats 7.
F börjar närma sig div.2 klass, ett X mer och en tomruta mindre per spelare hade varit kanon.
Även F har fått större konkurrens i laget under hösten. Vilket är väldigt roligt. Flera av spelarna är orutinerade och kommer bara bli bättre när nerverna är stabilare och matchrutinen i laget blir större.
F har gjort en strålande höstsäsong och ligger just nu på en delad första plats med lite sämre diff än Wik F.
De luktar kval till Div.2 till våren.
Nog dax att vi tar en ny koll på budgeten ;)

B hoppar vi att skriva om den helg. De får träna på och ta ny tag under vårsäsongen.

Vi har 3 st träningar kvar på innan julupphållet. 7,14 och 21/12. Så häng i och frotsätt träna fram till jul. Sedan drar träningen igång 11/1 igen. Den träningen är så nära obligatorisk man kan komma i ett galet gäng. Gabbe har en jubilumstävling under upphållet som är bra extra träning, Funderar även på en extra träning innan serien drar igång. De återkommer jag om när jag har mer info.

Tack för en härlig höst.

PS. Julklappstips till U.K: En härlig spelande och pådrivande kvinna som gör comeback på heltid =)


















Publicerad: 2022-12-04 12:03

Laguppställningar 3-4/12

Bowling Klubben 64 - tors 1 dec 2022 kl. 21:02
Höstens sista laguppställningar

A
1. Bengt - Per
2. Roger A - Jonathan
3. Ralph - Andreas
4. Bengt-Olov - Johan
9.Robin

F
1. Sten - Tommy
2. Daniel - Mats
3. Nils - Robin
4. Benny - Janne
9. Alexander

B
Väntar på några som inte svarat.


Publicerad: 2022-12-01 21:02

Pepparkakor 1/12

Lyckans Fritidsgård - mån 28 nov 2022 kl. 15:14

 På torsdag dekorerar vi pepparkakor! 

Tid: 18-19.30 

Kvällsvärd: Mats

Laguppställningar 26-27/11

Bowling Klubben 64 - lör 26 nov 2022 kl. 10:35
En spännande vecka med en del återbud och spelare borta. Laguppställningar är nu klara för A och F. B kommer lösa sig under lördagen. De blir en del förändringar från förra omgången både i A och F.

A
1. Bengt - Per
2. mats - Roger A
3. Ralph - Andreas
4. Robin - Johan
9. Bengt-Olov

F
1. Alexander - Fanny
2. Daniel - Jonathan
3. Nils - A
4. Benny - Janne
9. Tommy

B (kommer snart)

Let´s get ready to rumble (not bramble)

Publicerad: 2022-11-26 10:35

Försenad laguttagning

Bowling Klubben 64 - tis 22 nov 2022 kl. 20:16
Nu är äntligen helgens laguttagningar klara. Medlemsskapet på laget.se hade gått ut.

Vill börja med att gratulera tre spelare i B som slog personbästa i seriematch sammanhang.
Alexander 769, Fanny 744 och Lena 700.
Alexander är även uttagen i F för första gången.
Även i A är de med en debutant. Mats första A match i de röda.

Lite föruttsättningar för helgen.
Minst antal serier i A har första tjing på en plats i F. Samma sak i F, minst antal serier har första tjing på en plats i B.

Vi ses på träningen imorgon.

P.S Se till att krossa Lockerud nu Jonathan D.S






Publicerad: 2022-11-22 20:16

Fritt 24/11

Lyckans Fritidsgård - mån 21 nov 2022 kl. 20:07

 Denna torsdagen har vi fritt på Lyckan.

Kvällsvärd: Mats

Tid: 18-19.30 

Derbyhelg

Bowling Klubben 64 - sön 20 nov 2022 kl. 16:41
Lördagen började med match mot Gärdet. Ett riktigt skönt bowling derby.
Första serien spelar vi inte dåligt men turen och marginalerna väger över till Gärdet. Förlust i första serien med 4-1. Inte starten man hade hoppats på. Andra serien kommer vi ut med ny styrka och tar tag i spelet direkt. Spelet flyter på och vi tar alla borden på ett övertygande sätt. Ledning efter två serier. Tyvärr så tappar vi energin direkt i tredje serien och de är vi som står för misstagen. Serien slutar åter 4-1 till Gärdet och underläge igen.
Efter en hel del puschande och tjatande hittar vi in bättre i sista serien. Riktigt bra spel av tre banpar räcker till vinst med 11-9. Härligt kämpat av alla 10 nere på banorna och alla i publiken.
Mats bäst på 867 följt av Per på 820. Klubben yngse spelare klarar åter igen 750. Mats och Per tar 3 banpoäng.


Efter F var de dax för A lagets match mot Loket.
Första serien spelar vi inte dåligt alls. Tre av borden fixar pari men de hjälper inte någonting. Loket hittar verkligen in direkt och gör fina 1677 vilket vi inte klarar matcha. 1-4 efter första serien även i denna match.
I andra forsätter vi rulla på och Loket tappar lite av sitt fina spel. Inga jämna bord men vi lyckas vinna två av dem och få med oss extra poängen.
Vi höjer oss lite till men fortfarande lite för många tomma rutor. Loket lyckas åter igen ta två bord från oss. Flera fina pariserier gör att vi åter får med oss extra poängen. 7-8 inför sista och väldigt jämnt.
Sista serien och båda lagen gasar på för fulla muggar. Efter halva serien har båda lagen två bord var. Vi avgör banpar 1 -2 och 3-4 efter ruta åtta. De två sista banparen avgörs i sista slaget. Tyvärr så lyckas vi inte få över turen på våran sida. Förlust med tre och sju pinnar på de sista borden och matchen slutar ganska rättvist 10-10. Surt ändå när de var så nära seger.
Stark slutspurt men vi har en del att jobba på under övriga serier.
Vi har idag 56 tomrutor och ett av paren står för 20 av dem. De är lite för mycket för att vara godkännt. (Loket 56 tom) X är vi klart bättre på och endast en spelare har under 20 X. Sammanlagt 187 X mot motståndarnas 174.
Så helt klart behöver vi träna både X och spärr för att höja oss till den nivån vi vill vara på.
Roger och Andreas gör båda 902. Bra rullat. Övriga är väldigt jämna mellan 766 och 790. 3 poäng av Roger och Bengt.

Just nu vet jag inte mer än att B tar 3 poäng under dagen. Härligt!!
Alexander bäst på 715 följt av Benny på 705. Sten gör ett bra inhopp med 552 på tre.

I andra gör Lena sin första 700 match. Grattis Lena. Bäst var åter Alexander med fina 769. Även Fanny (744) och Sten (721) över 700. Lena och fanny tar 4banpoäng.

Nästa helg spelar alla lagen hemma. A på lördag och F och B på söndag.
Bra konkurrens i lagen nu så UK har mycket att fundera på under söndags kvällen.
Glöm inte att meddela under söndagkvällen om de är någon match ni inte kan vara med i.







Publicerad: 2022-11-20 16:41

Sidor

.