Bowling Klubben 64

Subscribe to Nyhetsflöde Bowling Klubben 64
Här hittar ni alltid de senaste nyheterna från oss samtidigt som det läggs upp på hemsidan
Uppdaterad: 1 timme 32 minuter sedan

A lags snitt/banpoäng analys höstsäsongen

sön 4 dec 2022 kl. 14:49
Jag brukar säga att siffror aldrig ljuger. Men man kan tolka de på olika sätt.
A lagets siffror visar att högst snitt inte samlar mest banpoäng. Dock hjälper de bonuspoängen.

13spelar har gjort någon match under hösten.

Sammanställning
Högst hemma snitt........................Mest banpoäng hemma
Roger 221,75 (4m)....................Ralph 18p
Andreas 213,33 (6m)....................Bengt 16p
Ralph 211,09 (6m)....................Andreas 15p

Högst borta snitt............................Mest banpoäng borta
Bengt 195,88 (4m).......................Bengt 11p
Robin 192.20 (4m)......................B.O.S 11p
B.O.S 192,06 (4m)......................Ralph/Roger 10p

Högst snitt sammanlagt..................Mest banpoäng sammanlagt
Andreas 205,31(10m)....................Ralph 28p
Jonathan 203,07 (5m)...................Bengt 27p
Roger 202,43 (8m)..................Roger 23p

Hela listan.......Snitt.............SH...............SB..........Antal matcher
Andreas..........205.31.......213,33.........187,82...........10
Jonathan........203,07........203,07................................5
Roger.............202,43........221,75..........180,36...........8
Johan.............201,06........206,50..........184,75...........8
Ralph.............197,51.........211,09..........178,00.........10
Bengt.............195,15........194,67..........195,88..........10
B.O.S.............194,81........197,56..........194,81..........10
Per.................194,63.........195,57..........191,33..........8
Robin.............193,78.........195,18..........192,20.........10
Carin..............186,13..............................186,13..........2
Mats...............184,25........184,25................................1
Conny.............183,76........188,5.............180,85.........6
Daniel.............162,4..............................162,4.............2

4 spelare har nästan samma snitt hemma och borta. Sedan är de 5 spelare som gillar att spela i Mariestad.



Publicerad: 2022-12-04 14:49

Hösten sista spelhelg

sön 4 dec 2022 kl. 12:03
Dax för avslutning på höstsäsongen. Alla lagen spelade hemma. A, F på lördag och B på söndag.

Först ut var A som tog emot Bågen F från Hagfors. På pappret en ganska lätt match. Dock var de ett tag sedan vi spelade andra match hemma i Mariestad.

De kändes väldigt avslappnat på uppvärmningen. Per börjar klart bäst och de flesta hänger på bra. Vi tar ledning klart på bord 1 och 3 medans de är jämnt på bord 2 och Bågen leder klart på bord 4. Vid ruta åtta har vi tappat de mesta av ledningen. Sista rutan är väldigt stark från oss och vi vinner bord 1 med endast 1 pinne. Bra och starkt av Per att sätta press på motståndaren i ruta 10, 11 och 12.
4-1 ledning kunde lika gärna varit 1-4. (1682-1657)
Den starka avslutning gör att vi slappnar av. Vi kryssar ifrån motståndet fullständigt i andra serien.
Vi tar åter 3 bord och vinner diffen med över 200 käglor. Vi höjer oss till starka 1724 medans Bågen sänker sig till lite sämre 1515.
I tredje serien går laget åt olika håll. Några hittar in bättre medans flera kommer fel eller rullar fel matrial och har dålig carry. Motståndarna har dock tappat hoppet om att ta med sig några poäng hem. Vi kan justera vårat spel i lugn och ro utan att bli hotade. Tredje slutar även den med 4-1 och matchen är avgjord. (1591-1446)
Sista serien och vi manar på bra att vi ska forsätta rulla hela matchen.
Sista serien blir en riktigt X fest för hemmalaget. Ralph som hållt i taktpinnen hela matchen avslutar starkt med 254. Robin som kommit in, visar att han är tillbaka på allvar med fina 246. Skön urladdning som avslutning på höstsäsongen.
Serien slutar 5-0 och matchen 17-3. (1765-1498) Bra med plus diff i den kommande striden om första platsen.

Alla som spelade fyra serier var över pari. Bäst var Ralph på fina 927, Andreas 902 och Per 872.
Ralph och Andreas tar åter 4 banpoäng.
Denna match hade vi 203 X och 43 tomrutor. Mest X Andreas 30, Per 28, Johan/Ralph 27. Minst tomrutor Ralph 1, Per 3 och Andreas 4.
En klar förbättring från de senaste matcherna. Mot Loket hade vi 187 X och 56 tomrutor, mot Taifun F var siffrorna 178 X och 48 tomrutor. 203 kryss är skitbra, tomrutor är godkännt men där vore de skönt om vi kan minska lite till.

Vi är obesegrade under hösten -22 och vi hoppas att Vingåker och Glam hjälper oss att behålla förstaplatsen över julupphållet. Första matchen efter upphållet är "derby" match mot Loket borta. Riktigt tuff match direkt och det är viktigt att vi håller igång hela upphållet. De gör de väldigt skönt att vi har stark konkurrens i A just nu. Uttagningarna kommer forsätta att vara svåra under hela våren också.
Hemmaprofilen är de flera som verkligen har hittat in på och 5-6 spelare känns gjutna i hemma uppställningen. På bortaplan har de varit helt andra spelare som varit de bärande i matcherna. Så formationerna borta kommer nog se lite annurlunda ut än på hemmaplan. Ser fram mot den kommande vårsäsongen både som U.K och spelare.

F tog emot Ös På F från Tibro för dagens andra match. På pappret en extrem lätt match.
De visade sig redan i serie 1 att vi var flera nummer större än Ös På F. Stabilt och bra spel från hemmalaget. Om någon hittade fel så kom de in en ny gubbe från bänken och spelade bra.
Seger siffrorna blir 17-3 (6080-5291) och ännu en vinst för F.
4 banpoäng för Daniel-Mats och Nils-Robin. Bäst blev Mats med 811 följt av två juniorer. Nils 796 (Seriematch rekord) och Robin 794.
F hade 163 X och 64 tomrutor. Mest X hade Robin/Mats 24 och Daniel 21. Minst tomrutor hade Nils 5, Sten 6 och Robin/Mats 7.
F börjar närma sig div.2 klass, ett X mer och en tomruta mindre per spelare hade varit kanon.
Även F har fått större konkurrens i laget under hösten. Vilket är väldigt roligt. Flera av spelarna är orutinerade och kommer bara bli bättre när nerverna är stabilare och matchrutinen i laget blir större.
F har gjort en strålande höstsäsong och ligger just nu på en delad första plats med lite sämre diff än Wik F.
De luktar kval till Div.2 till våren.
Nog dax att vi tar en ny koll på budgeten ;)

B hoppar vi att skriva om den helg. De får träna på och ta ny tag under vårsäsongen.

Vi har 3 st träningar kvar på innan julupphållet. 7,14 och 21/12. Så häng i och frotsätt träna fram till jul. Sedan drar träningen igång 11/1 igen. Den träningen är så nära obligatorisk man kan komma i ett galet gäng. Gabbe har en jubilumstävling under upphållet som är bra extra träning, Funderar även på en extra träning innan serien drar igång. De återkommer jag om när jag har mer info.

Tack för en härlig höst.

PS. Julklappstips till U.K: En härlig spelande och pådrivande kvinna som gör comeback på heltid =)


















Publicerad: 2022-12-04 12:03

Laguppställningar 3-4/12

tors 1 dec 2022 kl. 21:02
Höstens sista laguppställningar

A
1. Bengt - Per
2. Roger A - Jonathan
3. Ralph - Andreas
4. Bengt-Olov - Johan
9.Robin

F
1. Sten - Tommy
2. Daniel - Mats
3. Nils - Robin
4. Benny - Janne
9. Alexander

B
Väntar på några som inte svarat.


Publicerad: 2022-12-01 21:02

Laguppställningar 26-27/11

lör 26 nov 2022 kl. 10:35
En spännande vecka med en del återbud och spelare borta. Laguppställningar är nu klara för A och F. B kommer lösa sig under lördagen. De blir en del förändringar från förra omgången både i A och F.

A
1. Bengt - Per
2. mats - Roger A
3. Ralph - Andreas
4. Robin - Johan
9. Bengt-Olov

F
1. Alexander - Fanny
2. Daniel - Jonathan
3. Nils - A
4. Benny - Janne
9. Tommy

B (kommer snart)

Let´s get ready to rumble (not bramble)

Publicerad: 2022-11-26 10:35

Försenad laguttagning

tis 22 nov 2022 kl. 20:16
Nu är äntligen helgens laguttagningar klara. Medlemsskapet på laget.se hade gått ut.

Vill börja med att gratulera tre spelare i B som slog personbästa i seriematch sammanhang.
Alexander 769, Fanny 744 och Lena 700.
Alexander är även uttagen i F för första gången.
Även i A är de med en debutant. Mats första A match i de röda.

Lite föruttsättningar för helgen.
Minst antal serier i A har första tjing på en plats i F. Samma sak i F, minst antal serier har första tjing på en plats i B.

Vi ses på träningen imorgon.

P.S Se till att krossa Lockerud nu Jonathan D.S






Publicerad: 2022-11-22 20:16

Derbyhelg

sön 20 nov 2022 kl. 16:41
Lördagen började med match mot Gärdet. Ett riktigt skönt bowling derby.
Första serien spelar vi inte dåligt men turen och marginalerna väger över till Gärdet. Förlust i första serien med 4-1. Inte starten man hade hoppats på. Andra serien kommer vi ut med ny styrka och tar tag i spelet direkt. Spelet flyter på och vi tar alla borden på ett övertygande sätt. Ledning efter två serier. Tyvärr så tappar vi energin direkt i tredje serien och de är vi som står för misstagen. Serien slutar åter 4-1 till Gärdet och underläge igen.
Efter en hel del puschande och tjatande hittar vi in bättre i sista serien. Riktigt bra spel av tre banpar räcker till vinst med 11-9. Härligt kämpat av alla 10 nere på banorna och alla i publiken.
Mats bäst på 867 följt av Per på 820. Klubben yngse spelare klarar åter igen 750. Mats och Per tar 3 banpoäng.


Efter F var de dax för A lagets match mot Loket.
Första serien spelar vi inte dåligt alls. Tre av borden fixar pari men de hjälper inte någonting. Loket hittar verkligen in direkt och gör fina 1677 vilket vi inte klarar matcha. 1-4 efter första serien även i denna match.
I andra forsätter vi rulla på och Loket tappar lite av sitt fina spel. Inga jämna bord men vi lyckas vinna två av dem och få med oss extra poängen.
Vi höjer oss lite till men fortfarande lite för många tomma rutor. Loket lyckas åter igen ta två bord från oss. Flera fina pariserier gör att vi åter får med oss extra poängen. 7-8 inför sista och väldigt jämnt.
Sista serien och båda lagen gasar på för fulla muggar. Efter halva serien har båda lagen två bord var. Vi avgör banpar 1 -2 och 3-4 efter ruta åtta. De två sista banparen avgörs i sista slaget. Tyvärr så lyckas vi inte få över turen på våran sida. Förlust med tre och sju pinnar på de sista borden och matchen slutar ganska rättvist 10-10. Surt ändå när de var så nära seger.
Stark slutspurt men vi har en del att jobba på under övriga serier.
Vi har idag 56 tomrutor och ett av paren står för 20 av dem. De är lite för mycket för att vara godkännt. (Loket 56 tom) X är vi klart bättre på och endast en spelare har under 20 X. Sammanlagt 187 X mot motståndarnas 174.
Så helt klart behöver vi träna både X och spärr för att höja oss till den nivån vi vill vara på.
Roger och Andreas gör båda 902. Bra rullat. Övriga är väldigt jämna mellan 766 och 790. 3 poäng av Roger och Bengt.

Just nu vet jag inte mer än att B tar 3 poäng under dagen. Härligt!!
Alexander bäst på 715 följt av Benny på 705. Sten gör ett bra inhopp med 552 på tre.

I andra gör Lena sin första 700 match. Grattis Lena. Bäst var åter Alexander med fina 769. Även Fanny (744) och Sten (721) över 700. Lena och fanny tar 4banpoäng.

Nästa helg spelar alla lagen hemma. A på lördag och F och B på söndag.
Bra konkurrens i lagen nu så UK har mycket att fundera på under söndags kvällen.
Glöm inte att meddela under söndagkvällen om de är någon match ni inte kan vara med i.







Publicerad: 2022-11-20 16:41

Laguppställning 19-20/11

fre 18 nov 2022 kl. 19:37
Åter dax för serie matcher. Först ut är F mot Gärdet. Efter omoljning är de dax för A mot Loket.
På söndag åker B till Skövde och Götene.
Nu ser vi till att fylla hela gallen på lördagen.

F - Gärdet lördag 10.00
1. Sten - Conny
2. Mats - Per
3. Nils - Conny
4. Daniel- Janne
Reserv Benny
Lagledare Andreas

A - Loket Lördag 12.00
1 Ralph - Per
2 Bengt - Roger A
3. Robin - Andreas
4 Bengt-Olov - Johan
Reserv Weine

B - Kyrk B söndag 10.00
1. Lena - Fanny
2. Weine- Benny
3. Alexander - Tommy (lagledare)
4. Peter - Sten-Åke
Reserv Sten

Dubbelt borta. Lägst under 150 rent byter. Ingen under 150, inget byte. Samma spelare kan byta igen.
Lagledaren bestämmer laget till andra matchen.

Publicerad: 2022-11-18 19:37

Robin trea i Säffle

sön 6 nov 2022 kl. 21:13
I helgen avgjordes tredje deltävlingen i Swedish youth tour. Tävlingen spelas för U18 och U23.
Robin tog sig vidare till söndagens finalspel.
I första matchen vann Robin över Kevin Melin med 4-2. Kevin är just nu ledare av barometern. Vinnaren av barometern vinner en plats i U18 landslagets kommande EM.
I andra matchen vinner åter igen Robin med 4-2 mot
hemmasspelaren Emil Svensson.
I semifinalen står söndagens gigant Robin Noberg för motståndet. Våran Robin tar första serien och spelar riktigt bra i andra. Men Noberg tappar bara en serie under hela dagen och slår Team Mariestads Christoffer Ivarsson i Finalen med 4-0.
Robin vinner bronsmatchen mot Zakarias Linqvist med 4-1. Inga dussinlirare som besegras idag. Kevin spelar i AIK, Emil i Tegnér, Robin i Stureby och Zakarias i Pergamon.
Sista deltävlingen spelas i Jönköping och RC Arena.

Stort Grattis Robin till tredjeplatsen och bra med barometerpoäng.

Publicerad: 2022-11-06 21:13

2 segrar i helgens matcher

sön 6 nov 2022 kl. 20:44
I helgen var de dax att spela de uppskjutna matcherna. A mot Glam och B mot Hurricane B.

Glam som räknas som en av favoriterna att vinna div.2 västra svealand. De har dock haft de tungt med poängskörden. Även denna match kammade Glam 0 poäng.
Vi gör en riktigt stark match och de märktes att laget var taggat att vinna matchen.
Förutom lite för dåligt spärrspel och lite för sena förflyttningar i serie 3 så såg de riktigt bra ut. Att flytta in och utnyttja hänget kommer bli viktigt i kommande hemma matcher.
Serierna slutar 4-1, 4-1, 1-3 och 3-2. Seger med 12-7 och fortfarande obesegrade denna säsong. Tabellen ser riktigt bra ut nu. I år är segrande lag direktkvalificerad för Div 1 och tvåa till fyran spelar kval. De vore skönt i år om bara F kvalar sig upp =)
Fem stycken är över pari. Johan 907, Roger A 892 Bengt 840 Andreas 827 Jonathan 807. Roger och Bengt tar 4 banpoäng. Ett riktigt bra inhopp av Bengt-Olov. (243) Han visar verkligen att han vill ha en av startplatserna i nästa match.

B tog äntligen en seger igen. Lite sega i starten men i de två sista serierna kommer flera spelare igång. De två sista seriena slutar 9-1 till oss och sammanlagt 13-7.
Benny blev resultat bäst med 735. Fanny och Tommy tar alla 4 banpoängen.

Nu blir de en vecka upphåll innan de är dax för derbyomgång.
A möter Loket, F möter Gärdet och B åker och möter Kyrk B och Götene B.





Publicerad: 2022-11-06 20:44

Laguppställningar 5-6/11

fre 4 nov 2022 kl. 17:31
De var länge sedan jag hade så många funderingar angående start åttan i A. Skönt att vi har konkurrens i alla lagen men de blir mer att tänka på som UK. Tar kvällen och tänker igenom laget.

A
1.
2.
3.
4.
Reserv

B
1. Alexander - Roger H
2. Fanny - Tommy (lagledare)
3. Weine - Benny
4. Sten-Åke - Peter
Reserv Lena Gardthman

I B så är de första gången i år vi har reserv. Vi kör samma som förra året. Spelaren med lägst resultat utan HCP kliver av. Alla spelar minst 3 serier var.


Publicerad: 2022-11-04 17:31

Dax för flyttade matcher för A och B

tis 1 nov 2022 kl. 09:18
A spelar lördag kl.10.00 mot Glam. B spelar söndag kl.11.00 mot Hurricane B

Aktuella för A:
Robin
Johan
Ralph
(Carin)
Roger A
Andreas
Bengt-Olov
Bengt
Conny
Per
Jonathan

Uttagning sker efter onsdagens träning. Är de någon som inte kan så meddela detta innan träningen.

B truppen är uttagen.
Benny
Tommy
Alexander
Roger H
Fanny
Weine
Sten-Åke
Peter
Lena

Laguppställningar kommer på fredag för båda lagen.


Publicerad: 2022-11-01 09:18

En märklig och härlig helg

sön 30 okt 2022 kl. 21:39
A laget började med samling i Töreboda. Där var de flera gissningar på vem den hemliga gästspelaren var. Gustaf och Ola fick mest gissningar. Men flera gissade rätt och de var ingen mindre än Carin som gjorde en mini comeback denna helg. (någon vi alla hoppas ska bli mer än en helg)
Helgens tema blev försenade matcher. 15 minuter i Västerås och nästan 1 timme i Köping.
Denna resa kändes som två säkra poäng i Västerås och förhoppningsvis knipa med oss någon mer poäng i Köping.

Matchen i Västerås kändes väldigt bra på uppvärmningen. Men när matchen gick igång var inspelets banor redan sega.
Bengt spelar riktigt bra i första serien. Lite trevande men vi vinner första med 4-1.
I andra böljar de fram och tillbaka. Vi var nära 4-1, några tur strike för dem och någon dålig ruta för oss så blir de förlust istället med 3-2. I tredje serien får vi inte mycket att stämma medans de ramlar överallt för Fermé. 4-1 i baken och ledningen är borta. Sista serien har vi ett bord klart tidigt medans ett bord hamnar efter. När Ralph och Carin fixar sitt bord så får vi chansen i sista rutan att vinna med 11-9. Tyvärr grinar de sega banorna oss i ansiktet och kägla 8 står kvar. Matchen slutar 10-10 och en poäng känns inte som någon tröst.

Resan till Köping är inte klackarna i taket men de finns en revansch lust i minibussen. Sega tre timmar med lite käk i hallen sedan är de äntligen våran tur att gå ner på banorna. En spelad EA 38 fot var de som låg framför oss. Här får vi en läxa i vikten av att ha rätt yta och även matrial i väskan. (även om de inte hjälpte mannen bakom tangentbordet)
Många dåliga strike fick man se under denna match men var man bara ute och vände så kunde allt hända.
Första serien så hittar B.O.S och Johan in klart bäst. Men Köping känns klart hetare. Vi gnetar dock på och tyvärr står kägla 10 kvar på vårat sista slag. Vi tappar bonus poängen med endast en kägla. 3-2 till Köping.
I tredje serien håller Robin/Andreas och Ralph/Carin oss kvar i matchen. 3-2 igen och Köping känner sig säkra på vinst. Vi tar en diskution om vem som ska kliva av. Andreas kliver av och Conny in.
Tredje serien täcker vi fler rutor men även lite längre strike rader. Köpings segerkänsla går över till lite panik och serien rullar på åt vårat håll. Mycket bra serie och vinst med 4-1. Ledning för första gången i matchen.
Sista serien var fylld med härliga strikes men även väldigt mycket skit strikes. (mest på ett banpar mot B.O.S/Johan)
Bengt och Roger jobbade på men var ca 20 efter hela tiden. Robin lovade efter halva serien att fixa diffen.
När de är tre ruter kvar var diffen +50 och vi har bara ett bord klart. Köping hade 2 klara.
Bengt sätter sin strike i nionde medans motståndarna bränner sina rutor. Roger sätter sin i fickan men missar tyvärr kägla 10 som står kvar. När Bengt sätter första i tionde är vi ikapp på det bordet. Conny sätter sina 3 kryss i sista rutan. Nu är diffen några käglor åt vårat hål. När Köpings sista spelare inte får någon dubbel så får Roger chansen att avgöra. Ett bra slag igen men åter står kägla10 kvar. Spänningen är så jävla olidlig den kan bli.
Mitt i prick och 10 kägla borta. Ett kraftigt segerjuber från de röda bryter ut. En så jävla skön kämpar seger.

Resan hem gick i rimmens och ölens tecken. Ett stort tack till den med resta klacken. Vi hoppas att även i framtiden se mer av Carin på banorna.

Efter helgens matcher så toppar vi tabellen i Div.2 västra götaland. Efter inledningen av serien känns sex lag klart starkare än övriga lag. De fem övertsta lagen i tabellen + Glam kommer slåss om segern och kval platserna.

F gör två starka matcher i Lidköping. BK Wik F känns som favorit att ta hem den serien. Per och Daniel gör båda 784. Mats/Per tar 3 banpoäng.
Andra matchen höjer vi oss med 300 och passerar precis 6000. Jämnt och bra spel gav segern med 12-8. Riktigt bra jobbat. Även här var Per bäst med 817. Mats/Per, Nils/Sten och Janne/Benny tar 3 banpoäng.
En bra helg där vi stärker våran andra plats i serien.

B får direkt känna på Lidex revanschlust. Tre första serierna är spel mot ett mål. I sista serien kliver B.O.S och Alexander fram och snyggar till siffrorna lite. Förlust med 4-16.
Nya tag nästa helg för A och B.








Publicerad: 2022-10-30 21:39

Laguppställningar 29-30/10

tors 27 okt 2022 kl. 20:36
Topmatch mot ledaren (Köping F) av Div2 västa svealand väntar A i helgens andra match. För F väntar både ledaren (Wik F) av div3 norra götaland och tredje placerade Lidex.

A kommer verkligen sakna Jonathan som är borta denna helg. Men som ersättare kommer en hemlig gästspelare =)

Laguppställning
A
1. Ralph - Hemlig gäst
2. Bengt - Roger A
3. Robin - Andreas
4. Bengt-Olov - Johan
Reserv Conny W

F
1. Nils - Sten
2. Mats - Per
3. Daniel - Tommy
4. Janne- Benny
Reserv Conny J (lagledare)

B
1. Fanny - Lena
2. Alexander - Roger H
3. Bengt-Olov - Benny
4. Weine - Sten-Åke

Let´s get ready to rumble

Publicerad: 2022-10-27 20:36

En härlig lördag i Mariestad Bowling Center

mån 24 okt 2022 kl. 18:35
Först ut var A laget som spelade mot Vingåker. Ett lag som vi gärna tog revansch mot. Ett av få lag som vi förlorade mot under föregående säsong.
Allt såg bra ut under uppvärmningen och familjen Jacobsson börjar kryssa direkt. Tyvärr är de flera som inte hittar in i fickan. Stora problem och de är minus på de flesta borden. När de är dax för slutrutan så är vi ändå med på tre av fyra bord. Tyvärr så orkar bara Conny W och Bengt vinna sin serie. Ralph och Jonathan spelar lika. 1-3 efter första serien. Andra serien så är alla borden med från start och vi höjer oss med 160 pinnar. Väldigt skönt att få med sig 5-0 och ledning efter 2 serier med 6-3.
I tredje serien har vi fyra spelare som inte vill sluta kryssa. Ralph - Jonathan och Robin - Andreas klämmer in 505 och 497 på sina banor. Serien slutar 3-2 till oss. Inför sista behövde vi ett bord. Efter några rutor så lutade de åt hemma seger. Johan och Andreas får båda 300 gummi i ruta åtta. Serien rinner iväg till våran fördel och slutar 4-1. Seger med 13-6 (6426-6110) och fortfarande obesegrade.
5st över 800. Robin 883, Johan 876, Andreas 860, Ralph 854, Jonathan 824

F
Motståndarna kommer inte in i spelet och vi spelar stabil hela första serien. Per tar revansh direkt. En smakstart med 5-0. Andra serien är de flera som hittar in rätt i spelet. Men de gör även motståndarna som gör sin bästa serie i matchen. Vi tar bara ett bord men Daniel och Rogers bra spel gör att vi även tar extra poängen. 2-3 i andra serien och 7-3 sammanlagt. I tredje serien är det nyförvärvet från Degerfors som rullar på riktigt bra. 243 landar Mats på. Lite ojämnat spel från båda lagen men vi är klart bättre. Benny hade chansen att avgöra matchen i sista rutan men valde att skapa lite spänning i sista serien. 10-5 efter tre serier och ett bord räcker för seger. Sista serien blir jämn men bra spel av Mats/Per och Daniel/Roger A gör att vi tar även sista serien med 3-2. Slutresultat 13-7 (6074-5633) och ännu en seger för BK 64. Två stycken över 800, Roger gör 871 och Mats 867. Per missade pari med 3 käglor.
3 poäng av Mats/Per och Daniel/Roger A. Bra jobbar hela F. Vi gratulerar Mats till personbästa på seriematch. De tog inte lång tid i rätt klubb =)

B
Helgen och årets första förlust kom tyvärr i Vara på söndagen. Första serien slutar 1-1 men var nära 2-0 till oss. Tyvärr efter det är Vara klart bättre och rinner iväg ganska lätt. Matchen slutar 14-5. Ralph/Lena tar 2 banpoäng.

Nästa Helg åker A till Västerås och Köping, F åker till Lidköping och B rullar hemma mot Lidex B

Tack för en härlig bowling helg.



Publicerad: 2022-10-24 18:35

Omgång 7

sön 23 okt 2022 kl. 12:21
Omgång 7 blir lite annorlunda än andra omgångar. A har dubbelt borta och en hemma match under samma omgång. A och F har sina svåraste bortresor för året. Då vill vi ha så bra lag som möjligt i båda. Cruxet blir att endast en spelare kan lyftas upp från F till matchen mot Glam.

Matcher omgång 7
A
29/10 Lördag 11.00 borta mot Fermé (Västerås)
29/10 Lördag 15.40 borta mot Köping

5/11 Lördag 10.00 hemma mot Glam

F
29/10 Lördag 12.00 borta mot Wik F
29/10 Lördag 13.400 borta mot Lidex

B
30/10 Söndag 10.50 hemma mot Lidex B

6/11 Söndag 11.00 hemma mot Hurricane B

Jag behöver veta vilka som inte kan 29-30/10 och 5-6/11 då de kommer att påverka uttagningarna i lagen.¨
Jag behöver veta detta senast ikväll söndag 23/10

Då vi har bra konkurrans i lagen så har ni get mig lite extra att tänka på inför denna helg. Uttagningarna baseras mest på vad man presterat borta för A och F.

Jag vill bara ha kommentarer på detta inlägg från de som inte kan någon av datumen.
T ex jag kan inte 29/10

Publicerad: 2022-10-23 12:21

Laguppställningar för helgen

tors 20 okt 2022 kl. 17:27
Två hemma matcher och en borta match ska spelas till helgen. I A kommer samma startuppställning få chansen att förbättra sig. I F kommer någon liten förändring och B ska ut på ännu en borta tripp.

Laguppställning
A
1. Ralph - Jonathan
2. Bengt - Conny
3. Robin - Andreas
4. Per - Johan
Reserv Bengt-Olov

F
1. Nils - Sten
2. Mats - Minst serier i A
3. Daniel - Roger A
4. Janne - Benny
Reserv Conny J

B
1. Ralph - Lena
2. Alexander - Roger H
3. Weine - Tommy
4. Peter - Sten-Åke
Ingen Reserv

Kan EJ
Fanny och Pekka

Publicerad: 2022-10-20 17:27

Stabilt spel gav två segrar

tors 20 okt 2022 kl. 07:10
Först ut på söndagen var F laget. Skövde AIK F stod för motståndet. Även de var obesegrade innan matchen.
Skövde började klart bäst. Hemmalaget brände av de mesta rutorna. Men med lite bättre spel på slutet får.vi med oss 2 bord och bara 3-2 till Skövde.I andra serien är de omvända roller och de rullar våran väg. 4-1 till BK 64. De två sista serierna blir väldigt jämna. I sista serien tar vi bara ett bord. Benny och BOS + käglor räcker till så att vi även bonus poängen. Matchen slutar 11-9 till oss. Stabilt och bra kämpat. 6 man över 700 och Roger A och Daniel tar 3 banpoäng.

A tog emot Wåxnäs från Karlstad. Här var 3-2 ett gångbart resultat. Lag Ralph-Jonathan anförde laget hela matchen. 4 banpoäng, 840 på Ralph och 896 på Jonathan. Även Conny W klev över pari.
Övriga har lite att förbättra tills på lördag när Vingåker står för motståndet.
12-8 slutar matchen.

B lagets match blev flyttade till 6 november.

De röda är fortfarande obesegrade under säsongen.
Kommande helg spelar A hemma mot Vingåker, F mot Premier och B borta mot Vara.


Publicerad: 2022-10-20 07:10

Laguppställningar söndag 16 oktober

lör 15 okt 2022 kl. 13:20
F
1. Nils Westh - Sten Granath
2. Mats Eklöf - Bengt-Olov Svantesson
3. Daniel Jacobsson- Roger Antonsson
4. Conny Johansson - Benny Pettersson
Reserv Roger Höglund


A
1. Ralph Gardthman - Jonathan Jacobsson
2. Bengt Olsson - Conny Westh
3. Robin Jacobsson - Andreas Westh
4. Per Johansson - Johan Jacobsson
Reserv Bengt-Olov Svantesson

Publicerad: 2022-10-15 13:20

Åter dax för seriematcher

sön 9 okt 2022 kl. 20:06
Då var speluppehållet över. Till helgen är de dags för söndagsmatcher för A och F. B lagets match är tyvärr flyttad då den inte får plats tidsmässigt i hallen. De är allsvenskt sammandrag under lördagen. matchen spelas söndag 6/11 istället.
Laguppställningar kommer efter onsdagens träning. Så jag hoppas se er alla på onsdagens träning =)



Publicerad: 2022-10-09 20:06

Årsmöte 22

sön 9 okt 2022 kl. 19:56
Här med kallas alla medlemmar i BK 64 till årsmöte. Mötet hålls söndag 16/10 klockan 13.15 i Mariestad Bowlingcenter (klubbrummet). anmälan har gått iväg till alla medlemmar.

ber om ursäkt att de blir med lite kort varsel. Hoppas dock att så många som möjligt spenderar sin dag i hallen. F spelar kl.10.00 och A kl 15.20.

Ordförande
Andreas Westh

Publicerad: 2022-10-09 19:56

Sidor

.